Halı Yıkama Fabrikası Açmak

Halı Yıkama Açmak İstiyorum; Halı yıkama işi yapma konusunda bir arayış içerisinde misiniz? Sizler için sektörü tüm yanları ile anlatmaya çalışacağım. Halı yıkama sektörü özellikle büyük şehirler de %99 oranında kabul görmüştür, yani insanlar senede bir veya iki kez halılarını halı yıkama fabrikalarına teslim etmektedir. Buda sektöre yeni girmek isteyen girişimciler için oldukça cazip gelmektedir.

Neden Halı Yıkama İşi Yapmak İstiyorsunuz?

Halı yıkama işini neden yapmak istediğinizden net olarak emin olmanız gerekmektedir. Çünkü işin maddi boyutu iyi gibi görünse de işleyiş esnasında bir çok zorlukla karşı karşıya kalacaksınız. Bu durumlara hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Kendinize şu soruları sormanızı istiyorum.

  1. Halı yıkama işi nedir?
  2. Halı yıkama işinde metre ile halı ölçmek isteyen müşterilerin olduğunda bu durumda sabırlı olabilecek misin?
 1. Halı çeşitleri konusunda sizlere inanmayacak müşteriler olması durumunda sabırla ikna edici olabileceğinizden emin misiniz?
 2. Halıların bozulması durumunda müşterine yeni halı almak gibi bir sorun ile karşı karşıya kalacağını biliyor musun?
 3. Halıları zaman zaman müşterilerden ıslak, hayvan veya çocuk idrarı kokulu olarak alabileceğin konusunda bilgin ve bu duruma karşı sabrın var mıdır?
 4. Fabrikada yıkanmasına rağmen aylarca bekleyecek halıların olması durumunu biliyor musun?
 5. Tek parça halı için müşterinize söyleyeceğiniz alt limit tutarı nedeni ile size kızmasına hazır mısınız?
 6. Kışın işlerin % 70 oranında düşeceğini biliyor musunuz?

Bu sorulara samimi şekilde cevap verip halı yıkama işini yapmak istiyorum diyorsanız yazımızın devamını okumaya devam edebilirsiniz.

Halı Yıkama Fabrikası Açmak İstiyorum?

Halı yıkama firması açmak için sizlere iki seçenek sunacağım. Bu seçeneklerin hayata geçirilmesi tamamen bütçenize bağlıdır. Öncelikle eğer ki küçük bir bütçeye sahip iseniz yapmanız gereken Fason halı yıkama işi ile hareket etmenizdir. Fason halı yıkama işi sayesinde sabit giderleriniz büyük ölçüde azalacaktır. Ama bütçeniz çok iyi ise bu işi fabrika açarak hayata geçire bilirsiniz. Her iki yönteminde avantajları ve dezavantajları mevcuttur.

Temizlik Şirketi danışmanlık firması olarak olarak halı yıkama firması kurmak isteyen dostlarımıza yapması gereken adımları, web site ve reklam çalışmaları gibi her konuda danışmanlık sağlamaktayız. 0212 909 45 90 nolu telefonumuzdan 7/24 araya bilirsiniz.

Fason halı yıkama yapmanın avantajları nelerdir?

 1. Fabrika alanı için kira ödeme derdiniz olmayacaktır.
 2. Elektrik ve Su Faturası ödemeyeceksiniz.
 3. Halı yıkama şampuanı için ödeme yapmayacaksınız.
 4. Öz sermaye ile almak zorunda olduğunuz yıkama, sıkma, toz alma, kurutma gibi makinalara para yatırmamış olacaksınız.
 5. Halıların bozulması durumunda sorumluluk sizde olmayacak. ( Bunun için yıkama işini yapmak için anlaştığınız fabrika ile sözleşme yapmanızı öneriyorum. )
 6. Kış aylarında iş olmamasına rağmen kira ve personel ödemeniz olmayacak.
 7. Yıkama, Paketleme ve diğer bir çok iş için personel almanız gerek olmayacak.

Fason halı yıkama yapmanın dezavantajları nelerdir?

 1. Halı yıkama fabrikaları sizin müşterilerinizin halılarına önem vermeyecektir. ( Büyün oranda bu durum böyledir. )
 2. Fabrikanız olmaması nedeni ile sizin gibi fason halı yıkama işi yapanlardan kazanç sağlama ihtimaliniz olmayacaktır.
 3. Müşterilerinizin sizi ziyaret etme şansı olmayacaktır. ( Bazı müşteriler fabrikayı görmek istemektedir. )
 4. Kapı müşteriniz olmayacaktır. Özellikle aynı mahalleden müşteriler doğal müşterinizdir. Ancak fason halı yıkama olarak bu durum sizin için söz konusu olmayacaktır.
 5. Acil yetişmesi gereken müşterileriniz olması durumunda fabrikanın inisiyatifine göre hareket etmek zorunda kalacaksınız. Özellikle kurutma odası olan fabrikalarda halılar sıra ile kurutma odasına alınacaktır ve sizin halılarınız genelde son sırada olacaktır.

Fabrika açmanın da fasonda olduğu gibi bir çok avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Bunların bir çoğunu yukarıda dolaylı olarak belirttik ancak sizler için tekrarlamakta fayda olacağını düşünüyorum.

Halı Yıkama Dükkanı Açmak
Halı Yıkama Dükkanı Açmak İstiyorum

Halı yıkama fabrikası açmanın avantajları

 1. Fabrikanız bölgesinde bilinir olması sayesinde markalaşmanız daha kolay olacaktır.
 2. Fason olarak yıkama işi yapmak isteyenler ile çalışma fırsatınız olacaktır. Bu durumda bir çok gideriniz bu ek gelir ile karşılanmış olacaktır.
 3. Müşterinize sizleri ziyaret etme fırsatı vermiş olacaksınız. Özellikle bazı site yönetimleri sizleri ziyaret ederek fabrikanızın kalitesinden emin olması durumunda bir çok site sakinini sizleri yönlendirme ihtimali yüksektir.
 4. Sıcak müşterileriniz olacaktır. Yani halılarını sizlere direk getiren müşteriler.
 5. Fabrikanızın büyüklüğüne bağlı olarak sezonda çok fazla iş yapma seçeneğiniz olacaktır. Fason yapmanız durumunda fabrikalar yer olmaması nedeni ile yıkama işlerinizi almaya biliyorlar.

Fabrika açmanızın dezavantajları nelerdir?

 1. Her ay kira ödemeniz vardır. Özellikle kış aylarında iş olmamasına rağmen kira ödemeniz devam etmektedir. ( Ancak yaz aylarında yapılan işlerin çok fazla olması kış aylarında ki kira ve diğer giderleri amorti edebilmektedir.)
 2. Yaz ve kış demeden personel giderleriniz her zaman olacaktır.
 3. Sabit su, elektrik, şampuan giderleriniz olmaktadır.
 4. Hem yıkamayı yetiştirmeniz gerekirken aynı zamanda servis yaparak teslimatlarla uğraşmanız gerekmektedir.

Özetlemek gerekir ise  halı yıkama işini iki şekilde de yapabilirsiniz. İlk başta dediğim gibi bu seçimde en önemli nokta bütcenizdir.

Halı Yıkama işi Nasıl Açılır?

Halı yıkama işini yapmanız için ilk yapılması gereken hukuksal alt yapıyı kurmanızdır. Bunun için bir muhasebeci ile anlaşarak Şahıs, Limited, Anonim şirket seçeneklerinden bir tanesi ile kurulum yaptırmanız gerekmektedir. Hukuksal alt yapının kurulmasını mutlaka tavsiye ediyoruz. Özellikle fason halı yıkama işi yapanlar bu süreçten kaçmak istemektedirler ancak sonrasında vergi kaçırmak suçlaması ile maliyeden ceza yemeniz kaçınılmaz olacaktır. İleri zamanlarda sürprizlerle karşılaşmamanız için yasal olarak tüm sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gerekmektedir.

Halı Yıkama Açmak için Gerekli Belgeler

Sizlere verdiğimiz bilgiler ışığında firma açılışını yapma kararı aldıysanız yapmanız gereken muhasebecinize gerekli olan vekaletnameyi vererek süreci başlatmanızdır. Açılış için gerekli olan belgeler şu şekildedir;

 • İmza beyannamesi,
 • Kira Sözleşmesi,
 • Nüfus cüzdanı sureti,
 • İkametgâh,

şeklindedir. Bu belgeler şahıs şirketi açmak isteyenler için geçerlidir. Ve bir halı yıkama firmasını şahıs şirketi açarak çok rahat yürüte bilirsiniz. Limited ve anonim şirket açmanızı tavsiye etmiyorum çünkü açılış ve sonraki sabit giderlerinizi çok fazla artıracaktır. Firmanız ortalama 2 ile 3 gün arasında açılacaktır.

Not: Halı yıkama fabrikası açarken ruhsat almak ve araçlarınız için k belgesi almanız gerekmektedir. Bunlarla ilgili belediye ve trafik işlerine başvurunuz.

Gerekli olan malzemeler nelerdir?

Bu işi fason olarak yapmak isterseniz almanız gerekenler şu şekildedir;

 1. Aracınız olması gerekmektedir. Ortalama 3 metre uzunluğunda bir halıyı kolaylıkla koyabiliyor olmanız gerekmektedir. Aracınızı alırken mutlaka yakıt konusunda az tüketimi olan bir marka seçmelisiniz.
 2. Paketleme poşeti. Fabrikalarla yapacağınız anlaşmaya bağlı olarak poşeti sizin almanız gerekebilmektedir.
 3. Etiket, Kartvizit ve müşteri fişi yaptırmanız gerekmektedir.
 4. Halıya etiket vurma makinası almalısınız.

Fabrika kurarak bu işe başlayacaksanız;

Bu aşamada demirbaş olarak fabrikanın açılışında kurulacak olan, demir iskeleler, kurutma odası bölümü, halı paketleme masası, halı ayırma bölümleri gibi malzemelere bu listeye eklemiyorum. Bunlar zaten fabrika kuracaklar için yapılması gereken öz sermaye giderleri arasındadır. Aynı zamanda aşağıdaki listeye ekleyeceğim makinelerde öz sermaye ile alınması gerekenlerdir.

 1. Servis ve dağıtım için en az 2 aracınızın olmasını tavsiye ediyorum.
 2. 4, 8 veya 12 fırçalı yıkama makinası alınması tavsiye edilmektedir.
 3. 1 adet rota makinesi alınmalıdır.
 4. 1 veya 2 adet sıkma makinası alınmalıdır.
 5. 1 adet toz alma makinası
 6. Kurutma odası makine sistemi veya üstü açık kurutma bölümü için rüzgar paneli
 7. Paketleme poşeti
 8. Etiket, Kartvizit gibi matbaa ihtiyaçları
 9. Koltuk ve yerinde halı yıkama makinesi
 10. Santral Sistemi Kurulumu
 11. Halı yıkama şampuanları
 12. Özel leke çıkarıcılar

Genel olarak fason veya fabrika olarak bu işi yapanların kullanacağı malzeme ve makinelerin listesini yapmaya çalıştım. Tabi ki teknolojin gelişmesi ile birlikte bu makinelerin sayısı ve özellikleri artmaktadır. Öz sermayenin dikkatli kullanılması çok önemlidir. Yeni açılan iş yerlerinde müşterinin oturması zaman alacaktır ve bu zaman diliminde ödeme zorluğu çekilmemelidir.

Halı Yıkama Açmanın Maliyeti Nedir?

Fason olarak bu işi yapanlar için maliyetler araç, şirket açılışı, matbaa giderleri ve reklam giderlerini kapsamaktadır.

Fabrika açmak isteyenler için bu gideri tam olarak kestirmek oldukça zordur. Çünkü alınacak makinelerin özellikleri, fabrikanın kira bedeli gibi bir çok değişken söz konusudur. Ancak ortalama araçlarla birlikte 150 ile 200 bin arasında bir gider olacaktır.

Şirket kurulumu için gidecek rakam şahıs şirketi baz alınarak;

 1. Muhasebe gideri sabit olarak 150 TL ile 250 TL arasındadır.
 2. İlk açılışta gerekli olan imza sirküsü ve vekaletname için 250 TL ile 300 TL arasında bir gider olacaktır.
 3. Fatura, Kaşe ve Kartvizit için ise sayısına bağlı olarak 400 TL ile 1500 TL arasında bir gider söz konusudur.

Halı Yıkama Açmak Karlı mı? Ne Kadar Kazandırır?

Halı yıkama işi kazandırır mı sorusunun cevabı açık ve nettir kazandırır. Ama burada ki rakamsal kazanç sizlerin talepleri doğrultusunda şekillenmektedir. Halı yıkama işinde eğer ki müşteri memnuniyetini sağlaya bilirseniz çok kısa sürede yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Ama bunun için şunları sürekli ve düzenli olarak yapmanız gerekmektedir.

 • Reklam çalışmalarına düzenli olarak devam etmelisiniz.
 • Müşteri memnuniyeti her zaman ilk önceliğiniz olmalıdır.
 • Her zaman hızlı ve zamanında teslimat yapmalısınız.

Halı Yıkama Açmada Devlet Destekleri

Devletimiz tarafından bir çok girişime olduğu gibi halı yıkama firması kurmak isteyenler içinde makine alımı ve kurulum giderlerinde Kosgeb  ” kosgeb.gov.tr” aracılığı ile destek sunmaktadır. Bu destekten faydalanmak için yapmanız gereken eğitimlere katılıp daha sonrasında oluşturacağınız proje ile destek başvurusu yapmanızdır.

Halı Yıkama Dışında Ne Yapılabilinir?

Halı yıkama işi dışında ek işler olarak aşağıdaki çalışmaları da yaparak gelirlerinizi artırmaya devam edebilirsiniz.

 • Halı tamiri ; Eğer kaliteli bir usta ile anlaşma sağlarsanız halı tamiri işi yıkama sonrasında yüksek kazançlar sağlaya bilirsiniz.
 • Yerinde halı yıkama ; Bu işlem ile tek seferde 300 TL ile 2.000 TL arası kazanç sağlana bilinir. Ortalama metre kare fiyatları 3 ile 7 TL arasında değişkenlik göstermektedir.
 • Koltuk Yıkama ; Bu çalışmada ortalama takım fiyatı 120 TL ile 180 TL arasında değişkenlik göstermektedir.
 • Overlok ; Bir çok halı yıkama firması bu işlemi yapmamaktadır. Hem bu işten hem de bu iş sayesinde yeni müşteriler bulmanız ihtimaldir.
 • Yatak Yıkama ; Yatakların yıkanması çok garantili bir işlem olmasa da ek gelir anlamda sizlere faydalı olacaktır. Ortalama yatak yıkama fiyatları 30 TL ile 75 TL  arasında değişmektedir.

Halı Yıkama Müşteri Bulma Yöntemleri

Halı yıkama işini yapmak için tüm alt yapıyı kurdunuz ve sıra geldi müşteri bulmaya. Siz işinizi ne kadar iyi yapsanız da bundan haberdar olmayan müşteri adaylarınız ile bir araya gelme şansınız yoktur. Bu nedenle doğru yöntemleri kullanarak reklam çalışmaları yürütmeniz gerekmektedir. Bu yöntemleri öncelikle listelemek sonrasında detaylandırmak istiyorum.

 1. Web sitesi açmanız ve google reklamı (Google Ads? ) vermeniz gerekmektedir.
 2. Web sitesi açarak SEO ( hedef kelimede üste çıkmak ) çalışması yaptırmanız gerekmektedir.
 3. Kurumsal sosyal medya ( facebook, twitter, İnstagram vb. ) hesapları açarak aktif şekilde kullanmanız ve sponsor reklam vermeniz gerekmektedir.
 4. Armut, Ehil, Usta Burada, İşim düştü, bulurum gibi sitelere üye olarak aktif kullanmanızı önermekteyiz.
 5. Franchising bayilik hizmeti veren firma ve sigorta şirketleri ile anlaşmalar yapabilirsiniz.
 6. Kartvizit ve broşür bastırıp dağıtımlarını sürekli olarak yapmalısınız.
 7. Su bayileri gibi aktif kapı kapı dağıtım yapan firmalar ile anlaşma yapmalısınız.
 8. Büyük konut projelerinin yönetimleri ile reklam anlaşmaları yapabilirsiniz.

Genel olarak bu çalışmaları yaparak sonrasında müşteri memnuniyetini sağlamanız durumunda kısa sürede bölgenizde marka olabilirsiniz. Aynı zamanda yerinde yıkama hizmetlerini de aktif olarak kullanarak halı yıkama müşterilerini artıra bilirsiniz. Şimdi detaylı şekilde bu müşteri bulma önerilerini inceleyelim.

Web Sitesi Açmak ve Google Ads Reklamları Vermek

Web sitesi bir firma için olmazsa olmazdır. Özellikle halı yıkama müşterileri yılda bir veya iki defa halı yıkadıkları için telefon numarasını ve kartları kaybetmektedir. Bu nedenle çoğunlukla her yıkama öncesi internet üzerinden firma aramaktadırlar. Bu aramalarda ilk kullanılan web sitesi google’dir. Ve buna bağlı olarak Google Ads reklamı vermek çok önemlidir. Müşterilerin hedef kelime araması sonrasında karşılarına ilk çıkan firmalar reklam veren firmalardır.

Web Site Açmak ve SEO ( Arama motoru optimizasyonu ) çalışması yaptırmak

Google üzerinden yapılan hedef kelime aramaları en büyük müşteri potansiyelini oluşturmaktadır. Google de ilk 4 reklam ve sonrasında 3 sıra rehber ve en sonda 10 adet doğal sıralama sonrasında 2 adet reklam sıralaması mevcuttur. Bunlardan reklam sonrası rehber ve organik sıralamalarda yer ala bilmek için yapılan çalışmalara SEO  denilmektedir. Bu süreç için uzun soluklu çalışmalar gerektirmektedir. Google reklamlara birlikte SEO  çalışmaları da uzun vade de mutlaka yaptırılmalıdır.

Sosyal Medya Hesapları ile Hedef Kitle Bulma

Günümüzde sosyal medya hesapları çok fazla kullanılmaya başlandı, böylece  hedef kitlemiz bu sitelerde uzun zamanlar geçirmek gibi bir sonuç ortaya çıkarmaktadır. Facebook, twitter, İnstagram ve daha bir çok önemli sosyal medya hesapları oluşturarak aktif kullanılmalıdır.

İş Siteleri Üzerinden Müşteri Bulmak

Ülkemizde son yıllarda üst üste açılan iş siteleri google üzerinde önemli sıralamalar almaktadır. Özellikle Armut, Ehil, Usta Burada, İşim düştü gibi sitelerde kurumsal hesaplar oluşturulmalıdır. Her site farklı yöntemlerle sizlere müşteri kazandırmaya çalışmaktadır.

Franchising Yöntemi ile Bayilik Almak

Bazı bireysel bayilik veren yada internet üzerinden Franchising yöntemi ile bayilik veren sistemlere üye olmak her ne kadar sizlerin kazançlarınızın bir kısmını alsa da ilk başlangıçta sizlerin hareket etmesini sağlayacaktır.

Kartvizit, Broşür  ve Magnet Dağıtımı

Her ne kadar çok önem vermesem de özellikle halı verdiğiniz binalara dağıtım yaparak bir çalışma gerçekleştire bilirsiniz. Uygun fiyatlara anlaşmanız durumunda dağıtım şirketleri ile de bu çalışmaları yapabilirsiniz. Bu çalışmalardaki geri dönüş beklentiniz %1 yada %2 geçmemelidir.

Dağıtım Yapan Firmalar Üzerinden Reklam Çalışması

Özellikle su, tüp gibi dağıtım firmaları olmak üzere buna benzer firmalar ile yapılacak ikili anlaşmalarla bir reklam çalışması yapıla bilinir. Bunun için ya tanıdık yada reklam bütçeniz iyi olması gerekmektedir.

Konut Projelerine Reklam Vermek

Büyük konut sayısına sahip olan sitelerin yönetimleri ile anlaşarak asansör ve giriş kapılarına asılacak firma hizmet tanıtımları sayesinde o sitede hakim bir marka değeri oluştura bilirsiniz.

Temizlik Şirketi olarak Sizlerin Yanındayız!

Halı yıkama firması açmak isteyen siz değerli girişimciler için bir çok konuda danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Hizmet verdiğimiz konular şu şekildedir;

 1. Web sitenizin açılması ve içeriklerinin oluşturulması çalışmaları
 2. Google reklam panelinizin açılması ayarlarının yapılması ve yönetimi konusunda eğitiminin verilmesi
 3. Sosyal medya hesaplarının oluşturulması ve yönetimleri konusunda danışmanlık
 4. Kartvizit, Broşür ve Magnet gibi matbaa ihtiyaçlarınıza çözüm üretiyoruz.
 5. İş sitelerinin üyelikleri ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.
 6. Şirket açılışı ve sonrasındaki muhasebe talepleriniz
 7. Halı yıkama şampuanları ve makinelerin alımı konusunda öneriler
 8. Sektörle ilgili tüm sorularınıza cevap vermekteyiz.

Halı yıkama konusunda sizlerin ilk adımlarında doğru yöntemlerle hareket etmeniz için elimizden geleni yapıyoruz.

Not : Temizlik Şirketi olarak halı yıkama konusunda tecrübelerimizi sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Yukarıda ki çalışmalar sonrasında tabi ki %100 başarı garantisi gibi bir algı oluşmamalıdır. Ancak bilmenizi isteriz ki müşteri memnuniyet odaklı çalışmanız durumunda 1 müşteri sizin için 10 müşteri anlamına gelmektedir. Yani başarı için işinizi sevmeniz ve çalışmanız gerekmektedir. Yoksa yukarıda anlattığımız konuları sadece bilmeniz sizlere başarı ve para kazandırmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.